2006

Ahol tudunk gyógyítunk, ahol nem, ott próbálunk vigaszt nyújtani

A 2005-ben megkezdett jótékonysági kezdeményezést folytatva a Fornetti Franchise 2006-ban is jelentős pénzbeli támogatást nyújtott a beteg gyermekek javára.

2006. december 5-én a Fornetti a Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány összesen mintegy 15 millió forintot adományozott 14 gyermek-egészségügyi ellátást folytató intézménynek. Az összeg felét több mint 1.000 urnába a Fornetti vársárlók adták össze, a másik felét a Fornetti saját éves eredményéből nyújtotta.

A 2006. év TOP gyűjtőinek listája
Coop-Szolnok Zrt. 919 893 Ft
Cortesi Kft. 210 929 Ft
Pasa-Trade Kft. 168 355 Ft
Juhász Imre 131 095 Ft
Dor-Jo-Ker Kft. 114 879 Ft
Vas Károly 97 138 Ft
Siska Zsolt 88 102 Ft
Sarki Pékség 78 814 Ft
Csillagvarázs Bt. 59 062 Ft
Heinrich Plusz Bt. 56 754 Ft

 

2007. január 1-jétől az Alapítvány jogosult személyi jövedelemadó 1%-ának befogadására.

Dr. Gyenes Vilmos az alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta: – Minden intézmény maga dönthette el, mire költi az adományt. Ajánlásunk, hogy a Fornettihez hasonlóan a kórházak fenntartója is duplázza meg az összeget. Legtöbb helyen éltek is ezzel a lehetőséggel, így komolyabb fejlesztéseket lehetett elvégezni a gyermekosztályokon.
Kecskeméten 2005-ben harmincegy betegágyat cseréltek le az alapítvány adományából, 2006-ban vérkészítményt és testmelegítő készüléket vásárolnak.

A Fornetti a Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány második éve működik. Elsődleges célja: a szívbeteg gyermekek ellátásának javítása, a szűrés, az egészséges életmódra nevelés, a terápiás beavatkozások, és a gyermekegészségügy eszközökkel való támogatása.
A kuratórium a támogatott intézmények kiválasztásánál figyelembe vette, hogy az adományok az ország egész területéről érkeztek. Ezen elv alapján a következő kórházak jutottak gyermekgyógyászati eszközökhöz:

KÓRHÁZ

ÉRTÉK

ESZKÖZ

Veszprém Csolnoky Ferenc Kórház 1.629.000.- Infant flow SiPAP
Kiskunhalas Semmelweis Kórház Kht. 500.000.- Csecsemő vérnyomásmérő
Kecskemét Megyei Kórház 1.250.000.- Testmelegítő és vérmelegítő
Szolnok Megyei Kórház 1.250.000.- Hordozható vérnyomásmérő
Budapest Szent László Kórház 841.200.- Hordozható EKG készülék
Gyula Pándy Kálmán Kórház 1.315.282.- MAC 500 EKG
Szeged Gyermekgyógyászati Klinika 1.000.000.- Medicor inkubátor
Debrecen Gyermekklinika 1.000.000.- 5 darab pulzoximeter
Budapest Beteshda Gyermekkórház 2.000.000.- Nagy EKG
Győr Megyei Gyermek Kardiológia 1.000.000.- PC EKG oxigén saturáció méréshez
Pécs Gyermekgyógyászati Klinika 1.000.000.- Maquet Servo-s lélegeztető
Miskolc Megyei Kórház 1.000.000.- Gyógyszerporlasztó
Mosdós MRE Mosdósi Tüdő és Szívkórháza 500.000.-  
Nyíregyháza Megyei Kórház 500.000.- Kerékpár ergonométer

Összesen: 14 785 482,-

 

2007-ben elindulhatnak Magyarországon a gyermek-szívátültetések, ezzel kapcsolatban kérdeztük dr. Gyenes Vilmos gyermek-kardiológus főorvost, a Fornetti a Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány kuratóriumának elnökét:
– Csecsemő- és gyermekkorban viszonylag kevés az örökletes szívprobléma. Százból egy babánál diagnosztizálunk ilyet. Az adatot helyi viszonyokra fordítva azt mondhatom, hogy mivel Kecskeméten évente körülbelül 2 ezer gyermek születik, közülük 20-nál mutatható ki súlyosabb veleszületett szívfejlődési rendellenesség.

Ez a szám állandó, vagy idővel egyre több a szívbeteg gyermek?
– Tapasztalataim és a szakirodalom alapján azt mondhatom, hogy ez az arány nem változik. Amióta adataink vannak a gyermek-szívbetegségekről, százból egy csecsemő érintett. Az elhízásra visszavezethető magas vérnyomás-betegek száma viszont járványszerűen növekszik.

Mely gyermekek veszélyeztetettebbek ilyen szempontból?
– A koraszülöttek, főleg az ezer gramm alatti súllyal születők vannak fokozott veszélynek kitéve. Ez főleg annak köszönhető, hogy a méhen belül egész más keringés élteti a magzatokat. Ebben a tüdő természetesen nem vesz részt. Ideális esetben születés után átalakul a keringés méhen kívülivé. A koraszülötteknél ez várat magára, és a szervrendszerek fejletlensége, különösen a tüdő éretlensége szintén a szívet terheli.

Gyógyíthatóak ezek a problémák?
– A legtöbb szerencsére igen. A magyar szívsebészek szinte minden összetett rendellenességet sikerrel operálnak. Katéteres eljárásokkal nemcsak a vitiumok, hanem a ritmuszavarok jó része is megszüntethető. Vannak viszont gyógyíthatatlan betegségek: például a szívizom elfajulás, amikor a szívizomzat kitágul és nem képes többé kellően összehúzódni, vagy ha nagyon összetett a fejlődési probléma, akkor csak a szívátültetés segíthetne. Magyarországon évente ilyen betegség miatt átlagosan két gyermek hal meg. Jelenleg megyénkben négy olyan gyermekről tudunk, akiket saját szívük pár éven belül halálra ítélt.

Számíthatnak ők átültetésre?
– Igen. Egy hete voltam egy szakmai konferencián, ahol bejelentették: jövőre elindulhatnak Magyarországon a gyermek-szívátültetések. Eddig csak felnőtteken végeztek ilyen beavatkozást, százan vannak túl a műtéten. Gyerekeknél a beavatkozás hasonló, de például a méretek miatt is más felkészültséget igényel. A szakma ennek a kihívásnak megfelel, jól felkészült orvosok állnak rajtra készen. Jól jellemzi ezt, hogy az európai gyermek-kardiológiai szövetség elnöke is magyar orvos, Dr. Szatmári András.

Köszönjük adományaikat!